Po jakich drogach można jeździć quadem?

Pojazdy ATV zyskały w ostatnich latach ogromną popularność, ponieważ doskonale radzą sobie praktycznie w każdym terenie i z powodzeniem wykorzystywane są w wielu służbach mundurowych, m.in. w policji, straży granicznej oraz policji. Nie ma również co ukrywać – jazda quadem sprawia po prostu dużą frajdę, dlatego coraz częściej te funkcjonalne czterokołowce goszczą w garażach osób młodych, które poszukują adrenaliny i intensywnych, sportowych doznań.

Użytkownicy quadów jednak często nie zdają sobie sprawy, po jakich drogach mogą się poruszać i jakie warunki należy spełnić, aby móc to robić bez obaw o otrzymanie mandatu. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Po jakich drogach można jeździć quadem?
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, quady traktowane są praktycznie tak samo jak pojazdy samochodowe, a więc mogą poruszać się jedynie po drogach publicznych oraz oznaczonych, a także w strefie ruchu i zamieszkania.

Oczywiście jedynie pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień – prawo jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie wszystkich pojazdów ATV, pojazdy te muszą być jednak dopuszczone do ruchu, sprawne technicznie i posiadać ważną polisę OC.

Koniecznie należy pamiętać, że użytkowników pojazdów ATV obowiązuje kategoryczny zakaz poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych.

Quadem nie wolno wjeżdżać do parków narodowych, krajobrazowych, objętych programem Natura 2000, a także do rezerwatów przyrody – kary grzywny za niedostosowanie się do tych zakazów mogą być bardzo wysokie, a użytkownik odpowiedzialny za wykroczenie może zostać ponadto zobowiązany do naprawienia szkód na własny koszt. W razie zatrzymania musimy liczyć się również z tym, że policja uprawniona jest do obciążenia nas kosztami lawety, która posłuży do usunięcia naszego pojazdu z terenu chronionego.

Quadem po bezdrożach
Wbrew powszechnemu mniemaniu, quadem nie można swobodnie poruszać się po lesie. Wolno korzystać jedynie z tych leśnych dróg, które oznaczone są jako nadające się dla ruchu pojazdów silnikowych. A tych wcale nie jest zbyt wiele, zgodnie z ustawą o lasach na pewno nie skorzystamy z duktów, ścieżek i przejazdów wykorzystywanych przez służby leśne, co podyktowane jest oczywiście troską o środowisko naturalne i wrażliwe na ingerencję człowieka ekosystemy. Jeżeli więc nie jesteśmy pewni, czy po danej drodze można jeździć bez obaw o nałożenie dotkliwej kary, warto skontaktować się z konkretnym nadleśnictwem.

Niestety, quadem nie pojeździmy również po nadmorskich plażach, które mogłyby być z pewnością bardzo atrakcyjnym terenem do uprawiania sportowej jazdy. Szczególnie surowo karany jest wjazd do lasów i na wydmy oddzielające plażę od różnego rodzaju obiektów mieszkalnych i komercyjnych. Po tym terenie można poruszać się wyłącznie z wykorzystaniem dróg publicznych, obowiązuje tam ponadto zakaz parkowania pojazdów. Ochroną tego tak zwanego pasa technicznego zajmuje się urząd morski, który w razie naruszenia obowiązujących przepisów uprawniony jest do wypisywania bardzo dotkliwych mandatów.

Na szczęście w Polsce pojawia się co raz więcej torów off-roadowych, więc na brak atrakcyjnych tras nie można narzekać. To świetna informacja dla każdego miłośnika dostarczającej mnóstwa adrenaliny jazdy po bezdrożach – widać, że branża rozwija się bardzo dynamicznie i użytkownikom czterokołowców nie zabraknie miejsca do szlifowania umiejętności.

Czy quadem mogą jeździć dzieci?
Pojazdy ATV są obecnie niezwykle popularnym prezentem otrzymywanym przez dzieci na wszelkiego rodzaju okazje, zwłaszcza na komunię. Młodzieżowe czterokołowce Polaris nie posiadają homologacji, więc można z nich korzystać tylko w terenie zamkniętym, na specjalnie przygotowanych trasach. Oczywiście musi się to odbywać pod nadzorem osoby dorosłej, wówczas można być spokojnym o bezpieczeństwo swoich pociech. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z całą ofertą quadów dostosowanych do potrzeb młodych miłośników motoryzacji. Jeden z naszych doświadczonych doradców chętnie pomoże Ci dokonać właściwego wyboru!

Kliknij poza pasek aby się schował
Porównaj