Odpowiednie przygotowanie quada na zimę

Pojazdy ATV można z powodzeniem użytkować w nawet bardzo trudnych warunkach zimowych. Konieczne jest jednak zapewnienie właściwego przygotowania quada do niskich temperatur, oblodzonych nawierzchni czy zasp śniegu. Nawet jeżeli po sezonie zamierzamy tylko garażować pojazd i nie narażać go na tego rodzaju utrudnienia, warto się o niego odpowiednio zatroszczyć, tak aby już wiosną móc bez problemu wejść od razu na najwyższe obroty. W niniejszym artykule podzielimy się z Państwem kilkoma prostymi poradami, dzięki którym perfekcyjnie przygotują Państwo swojego czterokołowca na tę mroźną porę roku.

Jak przygotować quada na zimę?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na odłożenie użytkowania quada do wiosny, czy zamierzamy wykorzystać go do różnego rodzaju prac w terenie, warto odwiedzić specjalistyczny serwis i wykonać podstawowy przegląd. Fachowcy zweryfikują wówczas działanie poszczególnych układów pojazdu ATV, sprawdzą stan płynów eksploatacyjnych, a także – co szczególnie ważne – wykryją wszelkie ewentualne nieszczelności, które w warunkach zimowych bardzo szybko mogłyby się przerodzić w poważne uszkodzenia. Koniec sezonu letniego to również świetny moment na dokonanie wszystkich pomniejszych napraw, na które wcześniej po prostu zabrakło czasu.

Osobom, które nie będą zimą korzystać z pojazdu ATV polecamy natomiast zdemontowanie akumulatora i schowanie go w takim miejscu, w którym nie będzie narażony na uszkodzenie. Wbrew poradom, które można znaleźć na wielu popularnych forach internetowych dla miłośników czterokołowców, nie wolno spuszczać płynu chłodniczego i paliwa na zimę – takie działanie może przyczyniać się bowiem do skrócenia żywotności wielu elementów quada.

Wyposażenie dodatkowe quada do prac zimowych – jakie wybrać?

Dobrym wyborem będą podgrzewane manetki, które zapobiegają dłoni, co może być potencjalnie niebezpieczne podczas manewrowania w terenie usianym dużą liczbą przeszkód, np. powalonych drzew. Docenią je z pewnością miłośnicy długich, zimowych rajdów quadowych, które wymagają od uczestników bardzo szybkiego reagowania i pewnych ruchów kierownicą. Do odśnieżania podjazdów, firmowych parkingów czy dróg dojazdowych, na których nie zmieści się odśnieżarka, polecamy z kolei pługi, które w bardzo łatwy sposób można doczepić do quada.

Kliknij poza pasek aby się schował
Porównaj