Jak dbać o quada?

Jeżeli chcemy cieszyć się sprawnym pojazdem ATV przed długi czas, konieczne będzie przeprowadzanie regularnych prac konserwacyjnych i serwisowych. W niniejszym artykule dowiedzą się Państwo, jakie konkretnie czynności należy wykonywać, aby tak wymagające warunki terenowe, w jakich zazwyczaj użytkuje się tego typu pojazdy, nie odbiły się w dłuższej perspektywie czasowej na stanie technicznym wszędzołaza.

Jak dbać o quada?

Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby starać się wychwycić ewentualne usterki, zanim jeszcze przerodzą się w poważniejsze awarie wymagające od nas odwiedzenia specjalistycznego serwisu. W tym celu należy dokonywać uważnych oględzin pojazdu po powrocie z wypadu lub trasy, nie zapominając oczywiście o obserwacji maszyny podczas samej jazdy. Przestrzegamy tutaj w szczególności przed bagatelizowaniem wszelkich oznak mogących świadczyć o nieprawidłowym działaniu poszczególnych układów – lepiej dmuchać na zimne i upewnić się, że na pewno wszystko jest w porządku, niż ryzykować poważną awarię w potencjalnie bardzo trudnym terenie, gdzie ciężko będzie nam uzyskać potrzebną pomoc.

Podstawowe czynności, które koniecznie należy wykonywać, aby uchronić quada przed groźnymi awariami, to sprawdzanie ciśnienia w oponach i kontrolowanie stanu zużycia bieżnika. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie może stać się przyczyną wypadku drogowego, a już z pewnością będzie miało zauważalny wpływ na przyczepność, wytrzymałość i żywotność opon.

Nie inaczej jest z bieżnikiem – quad wyposażony w opony cechujące się zbyt mocnym zużyciem bieżnika może mieć trudności z radzeniem sobie w bardziej wymagającym terenie wymagającym idealnej trakcji i przyczepności do podłoża.

Przeglądy okresowe quada to podstawa

Oprócz przeglądu gwarancyjnego, którego termin wskazany jest w dołączonej do nowego quada książeczce, zobowiązani jesteśmy wykonywać przeglądy okresowe w fachowych punktach. Pracują tam doświadczeni specjaliści, którzy dysponują sprzętem umożliwiającym dokładne sprawdzenie działania i precyzyjne wyregulowanie poszczególnych układów i podzespołów naszego pojazdu ATV.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu swojego pojazdu ATV

Najlepiej czyścić quada każdorazowo po jego użytkowaniu, należy jednak pamiętać o tym, aby poczekać do ostygnięcia silnika – będziemy mieli wówczas pewność, że go nie uszkodzimy np. używając detergentów proszkowych, które mogą osadzać się na filtrze powietrza, a w konsekwencji przyczynić się do obniżenia żywotności silnika. Na rynku dostępne są obecnie środki czyszczące dedykowane specjalnie tego typu pojazdom, w sklepach bez problemu znajdziemy odpowiednie produkty przeznaczone do polerowania i nabłyszczania quadów.

Kliknij poza pasek aby się schował
Porównaj